دانلود کامل مقاله عقد ضمان در حقوق و قانون مدنی

Published on Author billboarddocLeave a comment

مقاله عقد ضمان در حقوق و قانون مدنی

مقاله عقد ضمان در حقوق و قانون مدنی
دسته بندی فقه و حقوق اسلامی
بازدید ها 103
فرمت فایل doc
حجم فایل 46 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 43

مقاله عقد ضمان در حقوق و قانون مدنی

فروشنده فایل

کد کاربری 25341

کاربر

بخشهایی از متن:

مقدمه

بی گمان، قانون مدنی ایران در نظام حقوقی این مرز و بوم از امتیاز و اتقان چشمگیری برخوردار است، بگونه‏ای كه از بدو تصویب آن تاكنون به ندرت دستخوش تغییرات و تحولات قانونگذاری واقع شده است، و البته این امر معلول عوامل گوناگونی است كه مهمترین آنها، انطباق این قانون با اعتقادات جامعه و فرهنگ حاكم بر آن می‏باشد. چرا كه نویسندگان قانون مدنی، در تدوین این مجموعه، به غیر از قوانین اروپایی مانند فرانسه و سویس تا حد بسیار زیادی تحت تأثیر مقررات فقهی و آراء فقهای شیعه بوده‏اند تا جائی كه بسیاری از عبارات این قانون برگردان لفظ به لفظ عبارات فقهای امامیه است، به ویژه آنكه به موجب اصل 11 متمم قانون اساسی سال 1325 ق (1285 ش، 1907 م) تصویب قوانین مخالف شرع اسلام و مذهب شیعه دوازده امامی ممنوع اعلام شده بود. از اینرو تلاش و سعی نویسندگان این قانون بر این بوده است كه هنگامی از مفاهیم حقوق خارجی بهره گرفته شود كه این مفاهیم با مقررات حقوق امامیه سازگار و قابل انطباق باشد. ولی متأسفانه این تلاش در همه زمینه‏ها موفق نبوده و ورود برخی مقررات حقوق خارجی در پیكره قانون مدنی باعث نوعی ناهمگونی و احیانا تعارض میان برخی مواد شده است.به هر حال یكی از مسایلی كه در این قانون آمده است مبحث ضمان درك است كه نویسندگان این قانون آن را در شمار تعهدات ناشی از عقد بیع صحیح شمرده‏اند (ماده 362 ق.م) كه در این مورد از حقوق مدنی فرانسه پیروی شده است ولی از سوی دیگر در وضع قوانین مربوط به ضمان درك (مواد 393 – 390 ق.م) از مقررات فقه امامیه در خصوص مقررات مربوط به فروش مال غیر (معاملات فضولی) و خیار تبعض صفقه و غصب تبعیت شده كه این امر باعث نوعی تعارض در برخی مواد مربوط به ضمان درك (م 391 ق.م) با برخی از مواد بیع فضولی (مواد 264 ـ 247 ق.م) شده است.از اینرو اگر پیشنهاد حذف مقررات ناظر به ضمان درك مطرح گردد سخنی به گزاف گفته نشده است زیرا قانون مدنی را از داشتن تناقض در مبنای حقوقی در مورد فروش مال غیر، حفظ گردیده است به ویژه آنكه با داشتن سایر مقررات راجع به فروش مال غیر، از قوانین ناظر به ضمان درك بی نیاز خواهد بود.

….

بررسی مبانی حقوقی ضمان درك در قانون مدنی:

بند اول : رابطه خریدار و فروشنده

چگونگى این ضمان را باید در صورتى كه مشترى از بطلان معامله مطلع بوده و موردى كه مورد معامله را ملك بایع مى پندارد، به صورت جداگانه بررسى نمود:

1 – در صورت نخست كه مشترى از بطلان معامله آگاه بوده و می داند ملك شخص دیگرى را از فروشنده ای كه نمایندگى در فروش ندارد، مى خرد اگر مالك معامله فضولى را رد نموده و مورد معامله را از مشترى بگیرد، او تنها مى تواند آ نچه را به عنوان ثمن معامله به فروشنده پرداخته، باز پس گیرد اما چون زیانى كه مشترى در نتیجه بر هم خوردن معامله تقبل نموده به دلیل اقدام خویش و نتیجه كار نامشروع خودش می باشد وى در این مورد حق رجوع به فروشنده را ندارد.

در موردى كه بخشى از مبیع از آن دیگرى باشد عقد بیع نسبت به همان بخش باطل است و نسبت به بقیه مبیع صحیح بوده و حق فسخ بیع را نسبت به قسمت صحیح ندارد و فقط حق تقسیط ثمن را دارد كه در این صورت با توجه به ماده( 442) قانون مدنى كه مقرر مى دارد ((در مورد تبعّض صفقه قسمتى از ثمن كه باید به مشترى برگردد به طریق ذیل حساب مى شود: آن قسمت از مبیع كه به ملكیت مشترى قرار گرفته منفرداً قیمت مى شود و هر نسبتى كه بین قیمت مزبور و قیمتى كه مجموع مبیع در حال اجتماع دارد پیدا شود و به همان نسبت از ثمن را بایع نگاه داشته و بقیه را باید به مشترى رد نماید )) فروشنده باید ثمنى را كه بدون حق از مشترى گرفته به وى پس دهد.

2 – در صورت دوم، كه خریدار مورد معامله را ملك فروشنده مى پندارد و او چنین وانمود كرده كه با مال خود معامله مى كند و حتى در صورتى كه شخص فروشنده نیز از فساد معامله آگاهى نداشته است؛ محدود ساختن خریدار به پس گرفتن ثمن امكان ندارد؛ زیرا اگر در نتیجه رجوع مالك به خریدار زیانى به او برسد، فروشنده مسبب آن بوده و باید جبران كند.خریدار نه تنها بابت خرید مورد معامله پولى را به فروشنده پرداخته است، بلكه امكان دارد براى تنظیم سند رسمى و دستمزد دلال و نگهدارى مبیع و هزینه دادرسى خساراتى را به دوش كشیده باشد و همچنین ممكن است از تاریخ وقوع معامله تا زمان استرداد ثمن، قدرت خرید مشترى با همان ثمن كاهش یافته و به اصطلاح ،ارزش همان ثمن نسبت به زمان وقوع معامله كم شده باشد كه باید به وسیله مسبب آن -كه همانا فروشنده است – جبران گردد.

به اضافه چون فرض این است كه خریدار واقع را نمى دانسته و به این گمان كه تمام مبیع را از راه مشروع به دست می آورد حاضر به معامله شده است، هرگاه بخشى از مبیع به دیگرى تعلق داشته باشد، علاوه بر تقسیط ثمن حق دارد تمام بیع را فسخ كند.

لازم به ذكر است هرگاه در زمان رجوع خریدار به فروشنده قیمت مبیع كمتر از زمان معامله باشد، این كمبود از ضمان فروشنده نمى كاهد و فروشنده باید در هر صورت پولى را كه بابت ثمن معامله اخذ كرده، پس دهد و علم و جهل مشترى به بطلان معامله در این ضمان بى اثر است. …

جهت دیدن فایلهای بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید.
http://ofmasweblog.ofmas.ir/
http://cerodownload.cero.ir/
http://parsdanesh.sidonline.ir/
http://mefile.sellu.ir/
http://mefile.filenab.com/

مقایسه تطبیقی عقد ضمان در قانون مدنی وقانون تجارت ایران با حقوق …
www.dadgoo.ir/مقایسه-تطبیقی-عقد-ضمان-در-قانون-مدنی-وق‏ – ذخیره شده – مشابه
19 ژانويه 2014 … مقایسه تطبیقی عقد ضمان در قانون مدنی وقانون تجارت ایران با حقوق فرانسه. دراخبار,
مقالات ۲۹ دی ۱۳۹۲ ۰ · دادگو. درادبیات فارسی ضمان به معنی بر عهده گرفتن امری
میباشد. در علم حقوق نیز این معنی وجود دارد و به موجب آن ضمان یعنی بر عهده گرفتن
دین یا تعهد یک شخص توسط شخص ثالث در مقابل صاحب حق میباشد.
عقد ضمان از نظر قانون مدنی و قانون تجارت « مهدی موسی زاده ، وکیل پایه …
moosazadeh.ir/?p=1342‏ – ذخیره شده – مشابه
عقد ضمان از نظر قانون مدنی و قانون تجارت. کلمه ضمان در اصطلاح فقها به معنی تعهد و
بر عهده گرفتن است و بطور کلی هدف از عقد ضمان اینست که وسیله گشایشی برای
بدهکار شود بدین جهت ضامن به منظور ارفاق به بدهکار و کاهش ازفشار طلبکاران بر او
تعهد می کند که بجای او دین را بپردازد لذا شخصی که ضامن دیگری می شود در واقع می
پذیرد …
گروه وکلای رسمی | عقد ضمان | منابع آموزشی
vokalayerasmi.com/articledetail.php?id=472‏ – ذخیره شده
ضمان ماده 684 قانون مدنی: مضمون عنه «بدهکار» مضمون له «طلبکار» مضمون به «دین
موضوع عقد ضمان» به طور کلی ضمان بر دو دسته تقسیم می شود: الف- نقل ذمّه به ذمّه که
در اینجا … نکته 1- در حقوق ایران اصل بر ضمان نقل ذمّه است حتی در حقوق تجارت و
ضمان ضم ذمّه استثناء است که می بایست یا قانون پیش بینی کرده باشد و یا در قرارداد
پیش …
حقوق: مقايسه تطبيقي عقد ضمان در قانون مدني وقانون تجارت ايران با …
www.aria-law.com/Data-View.aspx?lang=fa&id=7545‏ – ذخیره شده – مشابه
22 فوریه 2014 … در ادبيات فارسي ضمان به معني بر عهده گرفتن امري ميباشد. در علم حقوق نيز اين
معني وجود دارد و به موجب آن ضمان يعني بر عهده گرفتن دين يا تعهد يک شخص توسط
شخص ثالث در مقابل صاحب حق ميباشد. ضمان بر دو نوع تقسيم ميگردد: 1- ضمان قهري
2- ضمان قراردادي . هرگاه يکسري از تعهدات به طور غير ارادي و به موجب …
زمان رجوع ضامن به مضمون عنه در حقوق مدنی ایران و فرانسه
law.tabrizu.ac.ir/article_3180.html‏ – ذخیره شده – مشابه
مقدمه. از جمله عقود معین مذکور در قانون مدنی ایران که احکام آن، علی‌الاصول، از فقه امامیه
اتخاذ و در قالب مواد 684 به بعد قانون تدوین شده است، عقد ضمان است. با انعقاد این
قرارداد میان طلبکار (مضمون‌له) از یک‌سو و شخصی (ضامن) که دین بدهکار (مضمون‌عنه) را
بر عهده گرفته است، رابطۀ حقوقی طلبکار و مدیون اصلی قطع شده و دین بر ذمه ضامن …
عقد ضمان در معاملات – بانک اطلاعاتی حقوق
law-bank.persianblog.ir/post/12‏ – ذخیره شده – مشابه
بانک اطلاعاتی حقوق. … مادهء 684 قانون مدنی ایران در تعریف ضمانت مقرّرداشته است : >
عقد ضمان، عبارت است از اینکه شخصی مالی را که برذمهء دیگری است به عهده می گیرد
… < . ... با امضای قرارداد اجرای کار، فصل جدیدی در روابط بین کارفرما و امضا کنندة قرارداد- که از این پس در این مقاله به طور اعم > پیمانکار < نامیده می شود- بوجود می آید. صحت تعدد ضمانت‌ها از یک دین در حقوق ایران و فقه امامیه law.journals.isu.ac.ir/article_1021_0.html‏ - ذخیره شده - مشابه چنان‌چه، ضامنین متعدد، در ضمن عقد واحدی، از دین مضمونٌ‌عنه ضمانت به عمل آورند، بدون آن‌که اشاره‌ای به تسهیمی بودن و یا تضامنی بودن ضمانت‌ها شده باشد، و آن را به طور اطلاق واگذارده باشد، این نوع از ضمان را ضمان بطور مطلق می‌‌گویند. در قانون مدنی، اشاره‌ای به این نوع از ضمانت نشده است. در فقه امامیه، فقها پیرامون این نوع از ضمان به تفصیل سخن ... عقد ضمان - نشریه الکترونیکی حقوق magazine.shme.ir/.../عقد-ضمان،-نقل-ذمه-یا-ضم-ذمه-به-ذمه-؟-منت/‏ - ذخیره شده - مشابه 3 مارس 2015 ... چكيده. واژه ضمان در مفاهيمي چون تعهد، التزام، خسارت ناشي از عقد و التزام قهري، قبول كردن، پذيرفتن، بر عهده گرفتن وام ديگري و مسئولیت استعمال گرديده.[1] در لغت عرب در معاني دربرگرفتن، در چيزي جاي دادن، كفيل شدن، غرامت يا تاوان چيزي را برعهده گرفتن به كار رفته است.[2] در فقه اماميه و اهل سنت عمدتاً در مفهوم درك ... مفهوم‌شناسی عقد ضمان در قانون تجارت - IQNA iqna.ir/fa/news/3604395/مفهوم‌شناسی-عقد-ضمان-در-قانون-تجارت‏ - ذخیره شده 29 مه 2017 ... گروه اقتصاد: فصلنامه «پژوهش‌های فقه و حقوق اسلامی» سیزدهم خود مقاله‌ای با عنوان « مفهوم‌شناسی عقد ضمان با رویکرد رفع تعارض ماده‌ی ۶۹۸ قانون مدنی و ۴۰۳ قانون تجارت» به قلم راضیه امینی و حسین ناصری‌مقدم منتشر کرده است. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در چکیده این مقاله می‌خوانیم: مبحث ضمان که در دو ... خرداد ۱۳۸۶ - یادداشت های حقوقی محمد مومنی momeni270.blogfa.com/8603.aspx‏ - ذخیره شده - مشابه ماهیت ضمانت در حقوق تجارت: قانون تجارت، آزادی قراردادها را در چگونگی آثار عقد ضمان می پذیرد. طرفین می توانند ضمان را بر مبنای انتقال دین یا تضامن یا وثیقه دین منعقد سازند و در هر حال آثار عقد تابع اراده آنها است. طبق ماده 402 مذکور اصل تضامن بین مدیون و ضامن است و از لحن مجموع مواد 402 و 403 به خوبی بر می آید که به دشواری می توان ... مقتضای اطلاق ضمان قراردادی | افتخار جهرمی | تحقیقات حقوقی scj.sbu.ac.ir/index.php/researchejuridique/article/view/568‏ - ذخیره شده - مشابه در مواد 402 به بعد قانون تجارت نيز صراحتا تضامن طولی و عرضی با منشا قراردادی و قانونی پذيرفته شده است و می توان با جمع مواد قانون مدنی و قانون تجارت در باب عقد ضمان و تحليل آن بر مبنای قصد مشترک طرفین، به اين نتيجه رسيد که در حقوق ایران نيز می توان هم گام با اکثر نظام های حقوقی دنيا، اقتضای اطلاق ضمان قراردادی را، تضامن ... اوصاف دین موضوع عقد ضمان - پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران https://ganj.irandoc.ac.ir/articles/669211‏ - ذخیره شده همچنین از نظر قانون مدنی وجود خود دین موضوع عقد ضمان، قبل از عقد ضمان ضرورت ندارد و نیز همین که معلوم گردد ضامن از کدام دین به نفع مضمون له ضمانت می کند کافی است. از سوی دیگر قانون مدنی لازم بودن تعهد مضمون عنه را شرط نمی داند ولی برخی آنرا شرط می دانند. تحقیق کنونی بررسی حقوقی و فقهی احکام و شرایط و انواع و اوصاف دین ... M I Z A N بانک مقالات حقوقی - مقاله( ماهیت عقد ضمان) www.edalatgah.blogfa.com/post-72.aspx‏ - ذخیره شده - مشابه قانونگذار ایران در ماده 183 قانون مدنی عقد را چنین تعریف نموده است:" عقد عبارت از اینست که دو یا چند نفر در مقابل دو یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول آنها باشد" جمع عقد، عقود است. در مقابل عقد، ایقاع قرار دارد، که ماهیات حقوقی را گویند که با یک اراده ایجاد یا ساقط می‌شوند.همچون طلاق که تنها با اراده مرد واقع می‌شود. عقد به ... ضمانت مهریه - نشریات دانشگاه علامه - دانشگاه علامه طباطبائی journals.atu.ac.ir/article_2501.html‏ - ذخیره شده - مشابه در این مقاله برآنیم تا ضمن مطالعه مبانی و نظریات پیرامون تکلیف مرد به پرداخت مهریه، رژیم حقوقی حاکم بر ضمانت از پرداخت مهریه را مطالعه نماییم. ... البته از نظر حقوقی و به موجب ماد ة 1082 قانون مدنی به مجرد عقد، در صورت ی که مهریه عین معین باشد ، زن ... هر چند احکام ضمانت مهریه به طور عموم مشمول قواعد کلی عقد ضمان و مهر م یشود، ولی. تعلیق در عقد ضمان | مشاوره حقوقی رایگان |مشاوره حقوقی| حقوق |حقوق ... lawgostar.com/تعلیق-در-عقد-ضمان/‏ - ذخیره شده - مشابه 23 ا کتبر 2014 ... تعلیق در عقد ضمان. به موجب ماده ۶۹۸ق.م «بعد از اینکه ضمان به طور صحیح واقع شد ذمه مضمون عنه بری وذمه ضامن به مضمون له مشغول می شود» همانطور که از ماده مذکوراستفاده می شود نویسندگان قانون مدنی به پیروی از فقه امامیه ،نظریه نقل ذمه به ذمه را پذیرفته است. پس می توان گفت ذمه ضامن وثیقه طلب مضمون له نیست بلکه خود ... [PDF] ( ﺑﺨﺶ ﻣﺪﻧﯽ ) ﯾﮕﺎه ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺗﻌﻬﺪ در ﻓﻘﻪ اﻣﺎﻣﯿﻪ ﺟﺎ - فقه و مبانی حقوق اسلامی - دانشگاه ... https://jjfil.ut.ac.ir/article_28419_21a9877fd2dfbc64fd24f8911d952a23.pdf‏ - ذخیره شده 7 نوامبر 2009 ... از ﻧﻮاﻗﺺ. آن را ﮐﻪ ﻗﻮاﻋﺪ ﻓﻘﻬﯽ ﺗﺄﻣﯿﻦ ﮐﺮده. ،اﻧﺪ. اﺻﻼح. ﮐﻨﯿﻢ . در اﯾﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ. ،. اﺑﺘﺪا ﺑﻪ اﺧﺘﺼﺎر از ﻣﻔﻬﻮم و ﻣﺎﻫﯿﺖ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺗﻌﻬﺪ روﻣﯽ و ﺷﺮاﯾﻂ و آﺛﺎر. آن و ﺟﺎﯾﮕﺎه اﯾﻦ ﻋﻤﻞ ﺣﻘﻮﻗﯽ در ﻗﺎﻧﻮن ﻣﺪﻧﯽ اﯾﺮان ﺑﺤﺚ. ﻣﯽ ..... ﻋﻘﺪ ﺿﻤﺎن و. ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺗﻌﻬﺪ اﯾﻦ اﺳﺖ ﮐﻪ در ﻫﺮ دو. ،. ﺑﺎﯾﺪ دﯾﻨﯽ ﺑﻪ ذﻣﻪ. ی ﻣﺪﯾﻮن اﺻﻠﯽ آﻣﺪه. ﺑﺎﺷﺪ. ﺗﺎ ﺿﺎﻣﻦ و ﻣﺘﻌﻬﺪ ﺟﺪﯾﺪ. ،. آن را ﺑﺮ. ﻋﻬﺪه ﺑﮕﯿﺮﻧﺪ. ؛. از ﻃﺮف دﯾﮕﺮ، ﺳﺒﺐ اﯾﻦ دﯾﻦ ﻧﯿﺰ ﺑﺎﯾﺪ. ﻣﺸﺮوع و ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﺑﻮده ﺑﺎﺷﺪ. ماهیت حقوقی تضمین - ضمانت در ایران mostadal.com/fa/index.php?option=com...‏ - ذخیره شده - مشابه 5 آگوست 2014 ... بخش سوم -ماهیت ضمانت در حقوق تجارت: قانون تجارت، آزادی قراردادها را در چگونگی آثار عقد ضمان می پذیرد. طرفین می توانند ضمان را بر مبنای انتقال دین یا تضامن یا وثیقه دین منعقد سازند و در هر حال آثار عقد تابع اراده آنها است. طبق ماده ۴۰۲ مذکور اصل تضامن بین مدیون و ضامن است و از لحن مجموع مواد ۴۰۲ و ۴۰۳ به خوبی بر ... ضمانت در قانون مدنی و اسناد تجاری - ostovanlawyer ostovanlawyer.parsiblog.com/.../ضمانت+در+قانون+مدني+و+اسناد+تجاري/‏ - ذخیره شده - مشابه 1 ماده 698 قانون مدنی: « بعد از اینکه ضمان به طور صحیح واقع شد ذمه مضمون عنه بری و ذمه ضامن به مضمون له مشغول می‌شود.» 2ـ ماده 684 قانون مدنی: عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است بعهده بگیرد. متعهد را ضامن طرف دیگر را مضمون‌له و شخص ثالث را مضمون عنه یا مدیون اصلی می‌گویند. 3ـ ماده 249 قانون تجارت: تعريف ضمان و اقسام آن | شبکه اجتماعی حقوقدانان - ius.center https://ius.center/fa/a/2685/‏ - ذخیره شده (ماده 727 قانون مدني) برخي حقوقدانان عقد كفالت را نيز كه تعهد به احضار نفس است، از اقسام ضمان عقدي مي‌دانند. ضمان قهري:در ضمان قهري خلا‌ف ضمان عقدي، قصد متعهد در ايجاد ضمان مؤثر نيست و مبناي ضمان حكم قانون است. به عبارت ديگر، در ضمان قهري تعهد به پرداخت مال اختياري نيست؛ چه مبناي ضمان قرارداد باشد و چه واقعه حقوقي. به عنوان ... تحلیل ماهیت و آثار ضمان اعیان در فقه و حقوق ایران | الشریف | فقه و اصول https://jfiqh.um.ac.ir/index.php/fiqh/article/view/39557‏ - ذخیره شده قانون مدنی به‌تبع فقه، عقد ضمان را ناقل ذمه دانسته و موضوع ضمان را به اموال کلی یا دیون محدود کرده است. هر چند نتیجه این تعریف نادرستی ضمان از اعیان خارجی است اما همین قانون در ماده ۶۷۹ به این نتیجه پایبند نمانده و همداستان با اغلب فقیهان، حکم به درستی ضمان عهده که خود قسمی از ضمان اعیان مضمونه است، داده است. بسیاری از فقیهان ... [PDF] و ﻓﺮاﻧﺴﻪ زﻣﺎن رﺟﻮع ﺿﺎﻣﻦ ﺑﻪ ﻣﻀﻤﻮن ﻋﻨﻪ در ﺣﻘﻮق ﻣﺪﻧﯽ اﯾﺮا www.ensani.ir/storage/Files/20160626142558-10058-56.pdf‏ - ذخیره شده - مشابه 26 ژوئن 2016 ... 93. -1. ﻣﻘﺪﻣﻪ. از ﺟﻤﻠﻪ ﻋﻘﻮد ﻣﻌﯿﻦ ﻣﺬﮐﻮر در ﻗﺎ. ﻧﻮن ﻣﺪﻧﯽ اﯾـﺮان ﮐـﻪ اﺣﮑـﺎم آن، ﻋﻠـﯽ. اﻻﺻـﻮل، از ﻓﻘـﻪ. اﻣﺎﻣﯿﻪ اﺗﺨﺎذ و در ﻗﺎﻟﺐ ﻣﻮاد. 684. ﺑﻪ ﺑﻌﺪ ﻗﺎﻧﻮن ﺗﺪوﯾﻦ ﺷﺪه اﺳﺖ، ﻋﻘﺪ ﺿﻤﺎن اﺳﺖ . ﺑـﺎ اﻧﻌﻘـﺎ. د. اﯾﻦ ﻗﺮارداد ﻣﯿﺎن ﻃﻠﺒﮑـﺎر. (. ﻣﻀـﻤﻮن. )ﻟـﻪ. از ﯾـﮏ. ﺳـﻮ و ﺷﺨﺼـﯽ. (. ﺿـﺎﻣﻦ. ) ﮐـﻪ دﯾـﻦ ﺑـﺪﻫﮑﺎر. (. ﻣﻀﻤﻮن. ﻋﻨﻪ. ) را ﺑﺮ ﻋﻬﺪه ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳﺖ، راﺑﻄ. ﮥ. ﺣﻘﻮﻗﯽ ﻃﻠﺒﮑﺎر و ﻣﺪﯾﻮن اﺻﻠﯽ ﻗﻄﻊ ﺷﺪه و دﯾـﻦ. ﺑﺮ ذﻣﻪ ﺿﺎﻣﻦ ﻣﺴﺘﻘﺮ ﻣﯽ. ضمان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/ضمان‏ - ذخیره شده - مشابه ضَمان یا عقد ضمان در فقه و حقوق ایران به معنای بر عهده گرفتن مالی است که بر ذمه دیگری است. به تعبیر دیگر ضمان، التزام به پرداخت ... له، و مدیون اصلی را مضمون عنه می‌گویند. در فقه امامیه ضمان را نقل ذمه‌ای به ذمه دیگر تعریف کرده‌اند، قانون مدنی ایران نیز به پیروی از نظریه امامیه نقل ذمه را پذیرفته و در ماده ۶۹۸ به این امر تاکید کرده است. خلاصه مبحث ضمان بازنویسی ازکتاب حقوق مدنی دکترکاتوزیان tayebat.net/مقالات.../554-خلاصه-مبحث-ضمان-بازنویسی-ازکتاب-حقوق-مدنی-دکترکاتوزیان.html‏ - ذخیره شده خلاصه مبحث ضمان بازنویسی ازکتاب حقوق مدنی دکترکاتوزیان. عقد ضمان. معانی لغوی واصطلاحی ضمان : کلمه ضمان دراصطلاح فقها به معنی تعهدوبرعهده گرفتن آمده است ودرحقوق کنونی به معنی مسئولیت بکارمی رود.ضمان به معنی خاص آن عقد ضمان ودرمعنای عام آن شامل حواله وکفالت هم میگردد.قانون مدنی درماده 684 عقد ضمان راتعهد ذمه دیگری ... عقد ضمان چیست؛ آشنایی با اوصاف و اقسام عقد ضمان | چطور https://www.chetor.com/66068-عقد-ضمان-چیست/‏ - ذخیره شده 6 سپتامبر 2017 ... ظاهرا موجبات ضمان در قانون مدنی، ۵ چیز است: یکی از آنها ضمان عقدی و ۴ مورد دیگر آن ضمان قهری است که ضمن این مقاله موارد ضمان و اقسام و ارکان و شرایط آنها را بیان می‌کنیم. .... عقد ضمان با حقوق مذهبی تناسب دارد، قابل ذکر است که وصف ضمان از نظر حقوقی در ماده‌ی ۶۹۴ قانون مدنی بیان شده و همچنین در ماده‌ی ۶۹۵ علم به شخصیت ... مطالعه تطبیقی واژه «تعهد» در ماده 183 قانون مدنی ایران و سایر نظام های ... www.ghazavat.org/article_33670.html‏ - ذخیره شده - مشابه مطالعه تطبیقی واژه «تعهد» در ماده 183 قانون مدنی ایران و سایر نظام های حقوقی معاصر. مقاله 4، دوره 16، شماره 85، بهار 1395، صفحه 69-93 XML اصل مقاله (429 K). نویسندگان. حسن پاشازاده؛ بابک بابازاده. 1استادیار گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز. 2دانشجوی دکتری حقوق خصوصی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز. تاریخ دریافت: 11 ... [PDF] ماهیت حقوقی ضمانت نامه ی بانکی در نظام حقوقی ایران www.dadsara.ir/LinkClick.aspx?fileticket=aY6ocWSPoGo%3D...‏ - ذخیره شده اســت؛ هر چند قانون گذار در الیحه ی تجارت، به این سمت گرایش دارد که ضمانت نامه های. بانکی را زیرمجموعه ی قراردادهای معین مندرج در قانون تجارت تلقی نماید. ضمانت نامه ی بانکی، عقد ضَمــان، ایقاع، تعهد به نفع ثالث، اصل واژگان کلیدی: حاکمیت اراده. 1. تاریخ دریافت مقاله 1392/7/20؛ تاریخ پذیرش نهایي مقاله 1392/9/2. 2. دکتری حقوق ... حواله و مواد قانونی مربوط به حواله در قانون مدنی؛ وکیل دادگستری iranianlawyer.net/مقالات/159-حواله-و-مواد-قانونی-مربوط-به-حواله-در-قانون-مدنی؛-وکیل-دادگستری‏ - ذخیره شده - مشابه حواله و مواد قانونی مربوط به حواله در قانون مدنی؛ وکیل دادگستری ... دسته: مقالات تاریخ ایجاد در پنج شنبه, 28 مرداد 1395 10:01 بازدید: 599 ... اشکالی که بر عقیده آنها وارد است آن است که محال علیه بری که عهده ای برای محیل ندارد، هرگاه رضایت به حواله دهد کافی برای عقد ضمان نیست ولی این اشکال مورد ندارد زیرا قبولی محال علیه به منزله عقد ... عقد ضمان (Guaranty - security) | سایت پژوهه پژوهشکده باقرالعلوم pajoohe.ir/عقد-ضمان-Guaranty---security__a-46190.aspx‏ - ذخیره شده - مشابه 15 نوامبر 2014 ... ضمان در اصطلاح حقوقی دارای دو معنا اعم و اخص بکار می‌رود. ضمان به معنی اخص عبارت است از تعهد به مال است که در ذمه‌ی دیگری قرار دارد. به این ضمان، ضمان عقدی هم می‌گویند . ضمان به معنی اخص همان ضمانی است که در ماده 648 قانون مدنی از آن بدین صورت تعریف کرده است: «عقد ضمان عبارتند از این که شخصی مالی را که بر ذمه ... ضمان و اقسام آن | سایت پژوهه پژوهشکده باقرالعلوم pajoohe.ir/ضمان-و-اقسام-آن__a-30050.aspx‏ - ذخیره شده - مشابه 15 نوامبر 2014 ... این تعهد اثر مستقیم عقد است که یا به موجب عقد ضمان است (ماده 684 قانون مدنی) و یا به موجب عقد حواله (ماده 724 همان قانون.) ... به عبارت دیگر، در ضمان قهری تعهد به پرداخت مال اختیاری نیست؛ چه مبنای ضمان قرارداد باشد و چه واقعه حقوقی. ... مقاله. نویسنده, شعبانعلی جباری. جایگاه در درختواره, حقوق خصوصی - حقوق مدنی ... [سایت حقوق] حقوق مدنی قسمت سوم hoghoogh.online.fr/article.php3?id_article=316‏ - ذخیره شده - مشابه 25 ژوئن 2005 ... قانون مدني تعهدات را به اعتبار اسباب ايجاد آن تحت عنوان عقود و معاملات و الزامات نام برده است بعبارت ديگر تعهدات را به تعهدات قراردادي مانند بيع و غيره و .... عقد معلق با قمار و گروبندي مشابهتي ندارد ضمناً ماده 699 قانون مدني تعليق در ضمان به اين نحوه كه ”ضامن قيد كند كه اگر مديون نداد من ضمائم” را باطل دانسته است. ضمان عقدی - ویکی فقه wikifeqh.ir/ضمان_عقدی‏ - ذخیره شده ضمان عقدیذخیره مقاله با فرمت پی دی اف. ضمان عقدي، عبارت است از انتقال ذمه مضمون‌عنه (مديون) به ذمه ضامن و از آن جهت ضمان عقدي گويند كه انعقاد آن نياز به ایجاب و قبول دارد؛ ایجاب از سوي ضامن و قبول از جانب مضمون‌له. مضمون‌عنه نسبت به اين عقد بيگانه است و حتي رضاي او شرط نيست. (مواد ۶۸۴ و ۶۸۵ قانون مدنی.) در ضمان عقدي تعهد به ... گروه آموزشی حسن زاده-مقاله : اقاله ی اقاله www.vakilrahnama.com/Pages/Users/ContentShow.aspx?p=1...‏ - ذخیره شده - مشابه 30 سپتامبر 2015 ... با این توضیح که حقوق عالم اعتبار است و زیر سلطه حاکمیت اراده این عالم مستعد هرگونه تغییر است لذا به تجویز ماده 264 قانون مدنی همان اراده های سازنده ی عقد می .... گیری آن نقشی ندارد واثر آن نقل ذمه است، لذا به نظر می رسد اقاله عقد ضمان بین طرفین عقد صحیح است اما در برابر ثالث (مضمون عنه) قابلیت استناد را ندارد. ضمان درک مبیع در حقوق ایران - نشرحقوقی عدلیه - پایگاه تخصصی ... adlpub.com/ضمان-درک-مبیع-در-حقوق-ایران/‏ - ذخیره شده - مشابه ولی متأسفانه این تلاش در همه زمینه ها موفق نبوده و ورود برخی مقررات حقوق خارجی در پیکره قانون مدنی باعث نوعی ناهمگونی و احیانا تعارض میان برخی مواد شده است. به هر حال یکی از مسایلی که در این قانون آمده است مبحث ضمان درک است که نویسندگان این قانون آن را در شمار تعهدات ناشی از عقد بیع صحیح شمرده اند (ماده ۳۶۲ ق.م) که در این مورد از ... در قانون مدني اصل بر انتقال دين يا نقل ذمه مديون به ذمه ضامن و در قانون ... www.dastour.ir/brows/?lid=335441‏ - ذخیره شده - مشابه نظريه اداره كل حقوقي قوه قضائيه : ماده ٦٩٨ قانون مدني راجع به عقد ضمان موضوع ماده ٦٨٤ همان قانون است كه با ضمانت در اسناد تجاري متفاوت است ، بدين معني كه در ضمان مدني ، اصل بر انتقال ذمه مديون به ذمه ضامن مي باشد در حا لي كه، در اسناد تجارتي، اصل بر مسؤوليت تضامني است زيرا يكي از امتيازات اسناد تجارتي مسؤوليت تضامني مسؤولين ... تعليق در تعهدات نوشته دكتر ناصر كاتوزيان دانشيار حقوق مدني drkatouzian.blogfa.com/post/105‏ - ذخیره شده - مشابه وبلاگ هواداران پروفسور امیرناصر کاتوزیان - تعليق در تعهدات نوشته دكتر ناصر كاتوزيان دانشيار حقوق مدني - مجموعه مقالات ،عکس ها و کتب حقوقی،فقهی،سیاسی و ... شرايط درستي عقد است امري بعنوان قيد انشا بر آن افزوده نشده و تاكيد بي فائده اي در باب اجراي قانون است چنانكه قانون مدني با اينكه تعليق در ضمان را موجب بطلان آن مي داند, ... جزوات حقوقی - دکترین حقوق عمومی - جزوات حقوقی – حقوق مدنی7 shoouri.blogfa.com/post-48.aspx‏ - ذخیره شده - مشابه 28 مه 2010 ... دکترین حقوق عمومی - جزوات حقوقی – حقوق مدنی7 - جزوات و مقالات حقوقی. ... در اینکه ماهیت حقوقی عقد ضمان چیست، بین علمای حقوق اختلاف نظر وجود دارد: § برخی معتقدند ، به محض انعقاد ... سؤال : با توجه به اینکه طبق مواد 684 و 698 قانون مدنی عقد ضمان موجب نقل ذمه به ذمه است، آیا می شود خلاف آن (ضم ذمه به ذمه) را شرط کرد ؟ نقد و تحلیل حقوقی ماده 558 قانون مدنی پیرامون شرط ضمان مضارب www.hawzah.net/.../نقد-و-تحلیل-حقوقی-ماده-558-قانون-مدنی-پیرامون-شرط-ضمان-مضارب‏ - ذخیره شده - مشابه چکیده. قانون مدنی، شرط ضمان مضارب را شرط باطل و موجب بطلان مضاربه دانسته است، حقوقدانان در شرح ماده 558 علت این حکم را مغایرت شرط با مقتضای ذات عقد مضاربه می دانند و این حکم مبتنی بر نظر مشهور فقهاء است. ولی این نظریه مورد پذیرش پاره ای از فقها و حقوقدانان قرار نگرفته است. این مقاله عهده دار بحث از ماده مزبور و انتقاد از آن و ... ناکارآمدی ماده۱۱۲۸ قانون مدنی در مورد تدلیس با رویکردی به دیدگاه امام ... matin.ri-khomeini.ac.ir/article_51222_5751.html‏ - ذخیره شده ناکارآمدی ماده۱۱۲۸ قانون مدنی در مورد تدلیس با رویکردی به دیدگاه امام خمینی(س). مقاله 1، دوره 19، شماره 75، تابستان 1396، صفحه 1-22 XML اصل مقاله (246 K) .... شرط امری است محتمل الوقوع در آینده که طرفین عقد یا ایقاع کنندة حدوث، اثر حقوقی یا ایقاع را کلاً یا بعضاً متوقف برحدوث آن امر محتمل الوقوع نماید (ماده ۲۳۲ قانون مدنی به بعد). ۲. دانلود مقاله کفالت در حقوق ایران | دانلود مقاله و پروژه دانشجویی magalat.net/2500-دانلود-مقاله-کفالت-در-حقوق-ایران‏ - ذخیره شده - مشابه عقد کقالت یک عقد تبعی است، و فرق آن با ضمان در این است که در ضمان تعهد بر دین است ولی در کفالت، تعهد بر حضور مکفول است و در صورت تخلف او کفیل ملزم به ... اگر چه عقد کفالت در امور مدنی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی از نظر جزائی، کفالت یکی از قرارهای تأمینی موضوع ماده ۱۳۲ قانون آئین دادرسی کیفری می‌باشد که قاضی ... کفالت در فقه و حقوق مدنی؛ وکیل قرارداد؛ تنظیم قرارداد؛ قانون مدنی www.dadgaran.net/مقالات/.../275-کفالت-در-فقه-و-حقوق-مدنی-وکیل-قرارداد-تنظیم-قرارداد-قانون-مدنی‏ - ذخیره شده رتبه: ۲٫۸ - ۴ نقد کفالت در فقه و حقوق مدنی؛ وکیل قرارداد؛ تنظیم قرارداد؛ قانون مدنی ... شماره تلفن های تماس با وکیل قرارداد و مشاور حقوقی در تنظیم قرارداد: 88549610 - 88549612 ... در این مورد هم با عدم حضور مکفول عنه حق یا دینی که مورد دعوی است از کفیل اخذ می شود ولی حق آن است که کفالت یا ضمانت فرق دارد زیرا موجب ضمان اشتغال ذمه ضامن و برائت ... مشاوره حقوقی آنلاین ، تلفنی | جستاری نو برمبانی حقوقی حواله و ... masihi.moshavere.net/?action=view&postId=1968‏ - ذخیره شده 4 جولای 2014 ... چکیده. حواله مثل ضمان یکی از عقود معینه مورد بررسی در قانون مدنی است و رژیم حقوقی خاصی ، متفاوت از نهادهای مشابه، ازجمله ضمان و تبدیل تعهددر قانون مدنی و برات در حقوق تجارت دارد،وقانون مدنی نیز ان را عقد می داند نه ایقاع هر چند به موجب ان در واقع محیل دین خود را به شخص ثالثی انقال می دهد،ولی نیاز به همکاری دو اراده دارد ... [PDF] 7260 K - جستارهای فقهی و اصولی jostar-fiqh.maalem.ir/article_20956_1af9bdd6665d0c316d15f3887595df9d.pdf‏ - ذخیره شده بیع کلی را عقدی عهدی تلقی کرده و آن را مشمول ماده ۳۳۸ قانون مدنی که عقد بیع را ... همچنین در حقوق. قدیم فرانسه اصل عهدی بودن بیع پذیرفته شده بود ولی در حقوق کنونی فرانسه، مبیع. به مجرد انعقاد عقد منتقل میشود (جعفری لنگرودی، ۱۳۴۹، ۲۱۴/۱ و .... شدید اندیشمندان فقه و حقوق قرار گرفته که مقاله حاضر به دنبال تبیین دقیق بحث و. آرشیو مقالات و جزوات حقوق مدنی - موسسه بزرگ قانون یار مبتکر کتب ... www.ghanonyar.ir/1394/03/.../آرشیو-مقالات-و-جزوات-حقوق-مدنی‏ - ذخیره شده - مشابه موسسه قانون یار,موسسه بزرگ قانون یار مبتکر کتب صوتی حقوق برای اولین بار در کشور. ... تحلیل ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی و حق حبس زن در عقد نکاح((با تقدیر و سپاس از مرتضی شکیبا گهر)). لینک دانلود · لینک دانلود ... مقاله و نکاتی چند در مورد ضمان معاوضی((به قلم هدایت سلطانی))((ناشر:بهنام اسدی مدیر وب قانون یار)). لینک دانلود. نوشته های حقوقی - تاملی در ماده 387 قانون مدنی ایران justice2.blogfa.com/post-10.aspx‏ - ذخیره شده - مشابه لذا با منفسخ شدن عقد بیع رابطه حقوقی که بین بایع و مشتری بوده نیز از بین خواهد رفت و همانطوری که بایع توانایی تسلیم مبیع را ندارد به طریق اولی مشتری نیز ... در این مقاله ما بر آن هستیم تا قاعده ضمان معاوضی(تلف مبیع قبل از تسلیم) ، اثر آن و شرایط آن را در حقوق داخلی(ماده 387 قانون مدنی)،متون فقهی و کنوانسیون بیع بین ... [PDF] ﻳﻦ ﺮﺩﯼ ﻧﻮ ﻳﻜ ﺑﺎ ﺭﻭ ﺮﺭﺳﯽ ﺍﺛﺮ ﻋﻘﺪ ﺿﻤﺎﻥ ﺑﺮ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻃﺮﻓﻴ - مجله پژوهش های فقه و حقوق ... ijrj.baboliau.ac.ir/article_529957_6fd478c1e4536c835add20ae07f3256f.pdf‏ - ذخیره شده ﺷﻮد ﮐﻪ در ﺣﻘﻮق ﻣﻮﺿﻮﻋﻪ ﺑﻪ. « ﻣﺴ. ﺆ. وﻟﯿﺖ ﻣﺪﻧﯽ. » ﻣﺸﻬﻮر اﺳﺖ؛. ﻣﺜﻞ ﺿﻤﺎن. ﻧﺎﺷﯽ از ﻏﺼﺐ،. اﺗﻼف،. ﺗﺴﺒﯿﺐ و ... دراﯾﻦ ﻧﻮع از ﺿﻤﺎن،. ﺿﺎﻣﻦ ﻗﺼﺪ اﯾﻨﮑﻪ ﺧﻮد را ﻣﻠﺘﺰم ﺑﻪ اﻣﺮي ﮐﻨﺪ ﻧﺪاﺷﺘﻪ وﻟﯿﮑﻦ ﻗﺎﻧﻮن ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻋﻤﻞ. (او ... ﺿﻤﺎن ﻋﻘﺪ. ي. ﻋﺒﺎرت. اﺳﺖ. از. اﯾﻦ. ﮐﻪ. ﺷﺨﺼﯽ. ﻣﺎﻟﯽ. را. ﮐﻪ. ﺑﺮ. ذﻣﻪ. ي. دﯾﮕﺮي. اﺳﺖ. ﺑﻪ. ﻋﻬﺪه . ﺑﮕﯿﺮد. (. ﻣﺎده. 684 .ق. ﻣﺪﻧﯽ. ). در اﯾﻦ. ﻣﻘﺎﻟﻪ. ،. ﻫﺮ ﺟﺎ ﺳﺨﻦ از ﺿﻤﺎن آﻣﺪ، ﻫﻤﯿﻦ. ﻣﻌﻨﯽ. ﻣﺪ. ﻧﻈﺮ اﺳ .ﺖ. -6. عقد و اقسام آن- عقد منجز و معلق - قاضی دادگستر judge.blogsky.com/1388/09/15/post-1228/‏ - ذخیره شده - مشابه 6 دسامبر 2009 ... عقد منجز و معلق. تعریف: مطابق ماده 189 قانون مدنی: « عقد منجز آن است که تأثیر آن بر حسب انشاء، موقوف به امر دیگری نباشد و الا معلق خواهد بود.» پس در عقد معلق، طرفین در ... عقد معلق نیز مانند سایر عقود با توافق طرفین واقع می‌شود و رابطه حقوقی خاصی بوجود می‌آورد که پس از وقوع شرط، تبدیل به تعهدات اصلی خواهد شد. مقایسه وثیقه های تجاری و مدنی؛ مطالعه تطبیقی در حقوق ایران و انگلیس ... download-thesis.com/.../مقایسه-وثیقه-های-تجاری-و-مدنی؛-مطالعه-ت/‏ - ذخیره شده در صنعت تجارت به جهت ویژگی های لزوم سرعت و امنیت، توثیق حقوق بستانکاران با وثیقه گذاری اموال مادی و غیرمادی می تواند کاربرد فراوان داشته باشد، در حالی که قانون تجارت ایران نهاد وثیقه را پیش بینی نکرده است. بنابراین حقوقدانان مسئله ی توثیق تجاری را با توثیق مدنی بویژه عقد رهن تحلیل می کنند. با مقایسه ی وثیقه در ... نگرشي برضمان درك مبيع در حقوق مدني ايران - نگرشی بر ضمان درک ... https://library.tebyan.net/fa/Viewer/Text/76863/1‏ - ذخیره شده - مشابه از اينرو به عقيده نگارنده اگر پيشنهاد حذف مقررات ناظر به ضمان درك را مطرح نماييم سخني به گزاف نگفته ايم زيرا قانون مدني را از داشتن تناقض در مبناي حقوقي در مورد فروش مال غير، حفظ كرده ايم به ويژه آنكه با داشتن ساير مقررات راجع به فروش مال غير ، از قوانين ناظر به ضمان درك بي نياز خواهيم بود. هدف اين مقاله، مدلل ساختن مدعاي فوق ... تفاوت ضمان در حقوق مدنی و حقوق تجارت - سایت تحقیق، نیازمندیهای ... www.tahghigh.net/namayeshe_tahghigh/478200.php‏ - ذخیره شده - مشابه (ماده 727 قانون مدني. ضمان قهري:در ضمان قهري خلا‌ف ضمان عقدي، قصد متعهد در ايجاد ضمان مؤثر نيست و مبناي ضمان حكم قانون است. به عبارت ديگر، در ضمان قهري تعهد به پرداخت مال اختياري نيست؛ چه مبناي ضمان قرارداد باشد و چه واقعه حقوقي. به عنوان نمونه، در عهدشكني، ضمان ناشي از قرارداد است و اگر 2 طرف عقد در ميزان خسارت توافق كرده ... قاعده اتلاف - دانشنامه‌ی اسلامی wiki.ahlolbait.com/قاعده_اتلاف‏ - ذخیره شده - مشابه 15 آگوست 2015 ... ۱ جایگاه قاعده; ۲ جایگاه قاعده اتلاف; ۳ اقسام ضمان; ۴ اهمیت قاعده اتلاف; ۵ ادله اعتبار قاعده; ۶ مبانی فقها در «لا ضرر»; ۷ اعتبار قاعده در نگاه قانون مدنی; ۸ قلمرو قاعده; ۹ دیدگاه قانون مدنی; ۱۰ نتیجه گیری ... حقوق دانان در تعریف آن آورده اند: «عقد ضمان عبارت است از این که شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است بر عهده بگیرد. بررسی ماهیت ضمانت در حقوق ایران(مقایسه تحلیلی در حقوق تجارت و ... abolghasemshamabadi.blogfa.com/.../بررسی-ماهیت-ضمانت-در-حقوق-ایران(مقایسه-تحلیلی-در-حقوق-تجارت-و-حقوق-مدنی)‏ - ذخیره شده 16 نوامبر 2012 ... به بیان دیگر ضمانت مطلق در حقوق ما موجب بری شدن مدیون و ایجاد التزام برای ضامن در پرداخت دین او است. ولی شرایط خصوصی قرارداد یا قانون خاصی ممکن است این اثر را تغییر دهد و به صورت وثیقه دین درآورد.[x] ماهیت ضمانت در حقوق تجارت: قانون تجارت، آزادی قراردادها را در چگونگی آثار عقد ضمان می پذیرد. طرفین می ... اقاله و فسخ در قانون مدنی - موسسه حقوقدان hoqoqdan.com/programs/3545-اقاله-و-فسخ-در-قانون-مدنی‏ - ذخیره شده - مشابه صفحه اصلی · مقالات اقاله و فسخ در قانون مدنی. اقاله و فسخ در قانون مدنی. اقاله، فسخ و انفساخ در قانون مدنی افغانستان. نوشته محمد ... از اقاله که یکی از اسباب انحلال عقد است، در اصطلاح حقوقی تعبیرات متفاوتی ارائه شده است ماده 163 مجله الاحکام مقرر می دارد: «الاقاله رفع عقد البیع و ازالته» اقاله برهم زدن عقد بیع و از بین بردن آن است. عقد قرض در حقوق ایران - پايگاه حقوقی ویج ایران www.vijiran.com/عقد-قرض-در-حقوق-ایران/‏ - ذخیره شده 31 جولای 2014 ... عقد بودن قرض در این ماده بصراحت بیان شده است ملاک عقد بودن در قانون مدنی این نیست که ایجاب و قبول هر دو از جنس الفاظ باشند بلکه در هر مورد که تاثیر ... رفع حاجت بآن کند و بعداً آنرا بدهد و در واقع به وام گیرنده اذن تصرف در مال خود با شرط ضمان میدهد نهایت اینکه این کار بصورت عقدی است که آنرا عقد قرض میگویند. آثار وکالت بلاعزل بر روابط موکل و وکیل - تحقیقات حقوقی آزاد alr.iauctb.ac.ir/article_521988.html‏ - ذخیره شده - مشابه در دادنامه شماره ... چنین آورده است: «موضوع ماده 683 قانون مدنی وقتی مصداق دارد که موکل حق عزل خود را به موجب عقد لازم دیگری ساقط نکرده باشد. در صورت اسقاط حق عزل مادام که وکالت به قوت خود باقی است موکل در موارد وکالت حق هیچ‌گونه دخالت ندارد و الا بر مصرحات ماده 679 قانون مدنی در مورد شرط عدم عزل وکیل آثار حقوقی مترتب نبود. معنای این ... عقد ضمان و نقش آن در حقوق مدنی - پایگاه مجلات تخصصی نور - نورمگز www.noormags.ir/view/fa/articlepage/.../عقد-ضمان-و-نقش-آن-در-حقوق-مدنی‏ - مشابه برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید. cloob. مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی. وبلاگ | · قوانین و مقررات | · راهنما | · درباره پایگاه | · ارتباط با ما | · حریم خصوصی | · پایگاه های ما. کلیه حقوق این پایگاه برای مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی محفوظ است. انجمن علمی رشته حقوق دانشگاه پیام نور خرامه - عقود مسامحه و مغابنه anjomanelawm5.mihanblog.com/post/65‏ - ذخیره شده - مشابه 28 ا کتبر 2010 ... آنچه راكه زیرعنوان عقد بختكی Contrat aleatoire وعقدمحقق Contrat commutatif ذكركرده اند ارتباط به گفتاراین مقاله ندارد. قانون مدنی ماتحت تاثیرفقه درماده 761 ازنوعی عقد مسامحه بنام ((صلح مبتنی برتسامح)) سخن گفته است واین تنهاموردی است كه تاریخ حقوق ماازلابلای حقوق موضوعه،تجلی كرده است وملاك همین ماده است كه ... بررسی لزوم یا عدم لزوم شرایط اساسی صحت قراردادها در مورد شروط ضمن عقد journals.pnu.ac.ir/article_184_0.html‏ - ذخیره شده - مشابه اصل مقاله. بررسی لزوم یا عدم لزوم شرایط اساسی صحت قراردادها در مورد شروط ضمن عقد. چکیده. مسأله مهمی که در حوزه حقوق مدنی و نیز فقه قراردادها مطرح است، بحث لزوم یا عدم لزوم رعایت شرایط اساسی صحت معاملات در خصوص شروط ضمن عقد است. در قانون مدنی ایران، به طور صریح شرایط صحت شرط احصاء نشده است. گروهی عمدتا به استناد این که ... ضمانت در اسناد تجاری | کانون وکلای دادگستری گلستان golestanbar.ir/article/582‏ - ذخیره شده - مشابه 23 ا کتبر 2015 ... چنین قراردادی عقد ضمان نامیده می شود ودر ماده ی ۶۸۴ قانون مدنی این گونه تعریف شده است: «عقد ضمان عبارت است که این که شخصی مالی را که بر ذمه ی دیگری است به عهده بگیرد. متعهد را ضامن ، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث را مضمون عنه یا مدیون اصلی می گویند». ضمان در حقوق مدنی مقررات خاص خود را داراست که در قانون ... ضمانت در قانون مدنی – وب سایت رسمی امیرپویا رشیدی vakilweb.com/?p=1155‏ - ذخیره شده - مشابه 14 دسامبر 2015 ... فصل چهاردهم – در ضمان عقدی مبحث اول – در کلیات. ماده۶۸۴- عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است به عهده بگیرد. متعهد را ضامن طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث را مضمون عنه یا مدیون اصلی میگویند. ماده۶۸۵- در ضمان رضای مدیون اصلی شرط نیست . ماده۶۸۶- ضامن باید برای معامله اهلیت داشته ... مشاوره حقوقی|چگونه ضمانت کنيم که زندان نرويم؟ www.fathilawfirm.com/.../چگونه%20ضمانت%20کنيم%20که%20زندان%20نرويم؟‏ - ذخیره شده - مشابه در اين مقاله سعي مي‌کنيم تمام مسائل ضمانت و مشکلات پيش روي ضامن را مورد بررسي قرار دهيم تا حداقل شايد حجمي از پرونده‌هاي ضمانت کم شود و به اين راحتي ضامن نشويم و با علم به قوانين حقوقي ضمانت را قبول کنيم. ضمانت در قانون. - بر طبق ماده‌ي 684 قانون مدني «عقد ضمان عبارت است از اينکه شخصي مالي را که بر ذمه‌ي ديگري است بعهده ... [PDF] بررسی عقد ضمان در فقه و حقوق موضوعه - مجله علمی تخصصی علوم ... joih.jseas.ir/Admin/Articlefile/joih.jseas.ir/1732892275.pdf‏ - ذخیره شده 303. قانون مدنی(. برخی حقوقدانان عقد کفالت را نیز که تعهد به احضار نفس. است، از اقسام ضمان عقدی می. دانند. -0. ضمان قهری:در ضمان قهری خال. ف ضمان عقدی، قصد متعهد در ایجاد ضمان مؤثر نیست و مبنای ضمان حکم قانون است. به عبارت دیگر، در ضمان قهری تعهد به پرداخت مال اخ. تیاری نیست؛ چه مبنای ضمان قرارداد باشد و چه واقعه. ی. حقوقی. مقاله در مورد عقد حواله - مگ ایران mag-iran.com/مقاله-در-مورد-عقد-حواله.htm‏ - ذخیره شده - مشابه ماهیت حقوقی حواله ۱- حواله یکی از عقود است نظر قانون مدنی به پیروی از اکثریت فقهاء اسلام نیز همین است لکن اقلیتی عقیده دارند که حواله ایقاع است. دلیل ایقاع بودن .... آنان هم همان دلیلی است که مکتب الفاظ در باب ضمان تضامنی دارد یعنی می گویند چون کلمه «ضمان» از فعل «ضم- یضم» مشتق است پس نتیجه عقد ضمان هم ضم ذمه به ذمه است. جزوه بحث رهن از کتاب عقود معین استاد کاتوزیان :: حقوق خصوصی najah.blog.ir/.../جزوه-بحث-رهن-از-کتاب-عقود-معین-استاد-کاتوزیان‏ - ذخیره شده - مشابه 6 ژانويه 2013 ... در قانون مدنی‌ 5 عقد عینی داریم که عبارتند از: حبس یا قراردادهای موجد حق انتقاع، ‌وقف، بیع صرف، هبه، رهن. ... به نظر می‌رسد بشود خیار شرط را در عقد ضمان پذیرفت؛ زیرا وقتی دارند توافق می‌کنند بحث اقاله اصلاً ‌مطرح نیست ولی وقتی در عقد خیار درج می شود معنای آن این است که از همان ابتدا قید خیار مطرح است و تراضی ... عقد ضمان چیست - تعریف عقد ضمان - علی عبدی وکیل پایه یک دادگستری abdilawyer.com/.../عقد-ضمان-چیست-تعریف-عقد-ضمان2707.html‏ - ذخیره شده - مشابه تعریف عقد ضمان چیست ؟ ضمان در اصطلاح فقها به معنی تعهد و برعهده¬گرفتن است که در فارسی ضمانت نامیده می شود. در حقوق گاه مترادف با مسئولیت نیز به کار می رود. طبق ماده 684 قانون مدنی، عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی پرداخت مالی را که ذمه دیگری است، به عهده بگیرد. متعهد را ضامن، طرف دیگر را مضمون له و ... مقاله عقد ضمان bankmaghaleh.ir/مقاله-عقد-ضمان/‏ - ذخیره شده - مشابه ولی متأسفانه این تلاش در همه زمینه ها موفق نبوده و ورود برخی مقررات حقوق خارجی در پیکره قانون مدنی باعث نوعی ناهمگونی و احیانا تعارض میان برخی مواد شده است.به هر حال یکی از مسایلی که در این قانون آمده است مبحث ضمان درک است که نویسندگان این قانون آن را در شمار تعهدات ناشی از عقد بیع صحیح شمرده اند (ماده ۳۶۲ ق.م) که در این مورد از ... مرکز پژوهشها - قانون مدنی rc.majlis.ir/fa/law/show/97937‏ - ذخیره شده - مشابه قانون مدنی. قانون مدنی مقدمه در انتشار و آثار و اجراء قوانین بطور عموم & ماده 1 - قوانین باید در ظرف سه روز از تاریخ توشیح به صحه ملوکانه منتشر شود . ماده 1- مصوبات مجلس ... شخصیه و اهلیت خود و همچنین ازحیث حقوق ارثیه درحدود معاهدات مطیع و مقررات دولت .... برای کسانی هم که درحین عقد بوجود نیامده اند برقرار شود و مادامی که صاحبان حق ضمان و اقسام آن www.pajoohe.net/fa/index.php?Page=definition&UID=30050‏ - ذخیره شده (ماده 727 قانون مدني. ضمان قهري:در ضمان قهري خلا‌ف ضمان عقدي، قصد متعهد در ايجاد ضمان مؤثر نيست و مبناي ضمان حكم قانون است. به عبارت ديگر، در ضمان قهري تعهد به پرداخت مال اختياري نيست؛ چه مبناي ضمان قرارداد باشد و چه واقعه حقوقي. به عنوان نمونه، در عهدشكني، ضمان ناشي از قرارداد است و اگر 2 طرف عقد در ميزان خسارت توافق كرده ... زمان انتقال مالکیت مبیع و ضمان معاوضی در حقوق ایران law123.blogfa.com/post/34‏ - ذخیره شده - مشابه قانون مدنی ایران در ماده 338 بیع را تملیک عین به عوض معلوم تعریف کرده است همچنین در ماده 362 انتقال مالکیت مبیع به مشتری و مالکیت ثمن به بایع را از آثار یک عقد بیع صحیح دانسته است . از این مواد استنباط میشود که عقد بیع در حقوق ایران عقدی تملیکی است که به مجرد انعقاد عقد مالکیت منتقل می شود و انتقال مالکیت متوقف بر ... دانشکده - تعریف ایقاع www.fatemeh-tahmasebi.blogfa.com/tag/تعریف-ایقاع‏ - ذخیره شده - مشابه دانشکده - تعریف ایقاع - رشته فقه و حقوق اسلامی. ... تنها جایی که کلمه قرارداد را قانون مدنی به کار برده است ماده 10ق.م است. در مورد رابطه عقد و قرارداد سه نظر متفاوت اند، مشابه اند و قرارداد اعم از عقد است وجود دارد. معنای اصطلاحی عقد: عقد یک امر ... *در حواله، کفالت و ضمان دو طرف از سه طرف موجود باید قصد انشاء کنند پس اینها عقد هستند . غیره - دفتر وکالت | وکیل | وکـیل دادگستری www.irvekalat.com/blog/حقوق-مدنی/غیره‏ - ذخیره شده {jcomments on}“علی شاه صاحبی” در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضائی باشگاه خبرنگاران، بحث ضمانت اشخاص و مسئولیتهای ناشی از آن را یکی از مسائل مهم در روابط اجتماعی دانست و اظهار داشت: طبق ماده ۶۸۴ قانون مدنی‌ “عقد ضمان عبارت است از این‌که شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است بر عهده بگیرد. متعهد را ضامن، طرف دیگر را مضمون‌له ... چاپ صفحه - نصراله جعفری خسروآبادی www.haeri.ac.ir/printpage/...ac.../Fa.aspx‏ برخی از فقها این قاعده را ادامه ضمان معاوضی قبل از قبض می دانند. با توجه به مبانی فقهی قاعده در ماده 453 قانون مدنی باید به این نکته توجه داشت که اگر در عقد بیعی کی از طرفین حق فسخ عقد را براساس کی از خیارات سه گانه مجلس ا شرط ا حیوان داشت و طرف دیگر هیچگونه حق فسخی نداشت و مبیع تلف شد از کیسه دارایی کسی محسوب می شود ... بررسی اشتغال زن بعد از عقد نکاح (تحلیل مواد 1117 قانون مدنی و 18 ... www.dadgaran.com/article/256/index.htm‏ - ذخیره شده - مشابه بررسی اشتغال زن بعد از عقد نکاح (تحلیل مواد 1117 قانون مدنی و 18 قانون حمایت خانواده مصوب 1353) از دیر باز رسم چنین بوده است که زن بعد از ازدواج در منزل همسر خود. ... از طرفی در دنیای کنونی لازمة گرایش زنان به کسب دانش و آشنائی با فنون علمی و تکنولوژی روز، اشتغال آنان در کنار مردان و افزایش روابط حقوقی و اجتماعی آنان در بیرون ... سؤالات حقوق مدني - حقوقدانان www.hoghooghdanan.com/.../525-1389-03-22-13-01-47.html‏ - ذخیره شده - مشابه سؤالات حقوق مدني. 1- مسئوليت بايع نسبت به پرداخت ثمن معامله به مشتري در صورت مستحق للغير درآمدن مبيع اصطلاحاً چه ناميده مي‌شود؟ 1) ضامن عيوب مخفي مبيع 2) مسئوليت ناشي از عدم اجراي قرارداد. 3) ضامن درك 4) ضمان مقبوض به عقد فاسد. 2- هرگاه مبيع عيبي در زمان انعقاد بيع داشته كه از نظر مشتري مخفي مانده باشد، در حالي كه عيب ... اقاله چيست و چه شرایطی دارد؟ - باشگاه خبرنگاران www.yjc.ir/fa/news/5144861/اقاله-چيست-و-چه-شرایطی-دارد‏ - ذخیره شده - مشابه 27 فوریه 2015 ... قانونگذار تعریف مشخصی از عقد اقاله ارایه نکرده اما مصادیق و شرایط آن در مواد 283 تا 288 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران آمده و به صراحت ماده 264 از علل سقوط ... از انواع اقاله می‌توان به اقاله اجل دین، اقاله بعد از تلف، اقاله بعد از عمل به شرط، اقاله بعد از عیب و بعد از نقل، اقاله بعض، اقاله تقسیم، اقاله حواله، اقاله ضمان، اقاله ... پرسش و پاسخ - دکتر محمد حسین شهبازی drmhshahbazi.com/FAQ.aspx?id=5010‏ - ذخیره شده - مشابه به بیان دیگر فروش مال غیر جرمی است که در حقوق جزا مجازات دارد و در عین حال از لحاظ حقوق مدنی معامله فضولی است و آثار مدنی خود را دارد. ... ثانیاً اصطلاح "خیار مختص مشتری" در قانون مدنی در مواد 429و453 در بحث ضمان معاوضی به کار رفته که مراد از آن سه خیار مجلس، حیوان و شرط است که این سه خیار هنگامی مختص مشتری هستند که بایع این ... بررسي مفهوم حقوقي ضمانت - حقوقی و امور مجلس www.hvm.ir/DetailNews.aspx?id=51585‏ - ذخیره شده 6 سپتامبر 2017 ... در موضوع و بحث ضمانت که تحت عنوان عقد ضمان مطرح می شود، ابتدا باید به تشریح لغوی واژه ضمان بپردازیم، هر چند بیشتر منظور از ضمان همان معنای خاص حقوقی این واژه است. ضمان به معنی اخص همان ضمانی است که در قانون مدنی از مواد ۶۸۴ تا ۷۲۳ بدان پرداخته شده است. ضمانت در ماده ۶۴۸ قانون مدنی بر اساس ماده ۶۴۸ قانون مدنی، ... [PDF] بررسی فقهی و حقوقی موجبات ضمان قهری https://chista.artaveh.com/app/upload/ضمان.pdf‏ - ذخیره شده له. مضمون. عنه نسبت به این عقد بیگانه است و حتی رضای او شرط نیست. )مواد. 482. و. 485. قانون مدنی( ضمان قهری:در ضمان قهری خال. ف ضمان عقدی، قصد متعهد در ایجاد ضمان مؤثر. نیست و. مبنای ضمان حکم قانون است.. به عبارت دیگر، در ضمان قهری تعهد به پرداخت مال. اختیاری نیست؛ چه مبنای ضمان قرارداد باشد و چه واقعه حقوقی . قانون مدنی ... نکات کلیدی تهاتر قراردادی، قهری و قضایی به عنوان یکی از طرق سقوط ... www.ghazavatonline.com/.../دوازده-نکته-کلیدی-تهاتر-قراردادی،-قهر/‏ - ذخیره شده - مشابه مدیر سایت ۱۳۹۵/۰۹/۲۲ مقالات حقوق مدنی ۲ دیدگاه 2,547 بازدید ... قانون مدنی فقط از تهاتر قهری سخن گفته که تهاتر قهری است و آن خود به خود و بدون احتیاج به تراضی طرفین یا حکم دادگاه موجب سقوط دین می شود اما حقوق دانان دو نوع دیگر هم بیان کرده اند یکی ... اگر بعد از ضمان، مضمون‌له به مضمون‌عنه مدیون شود، موجب فراغ ذمه‌ی ضامن نخواهد شد. Shiraz-Law - حقوق مدنی www.shiraz-law.blogfa.com/cat-1.aspx‏ - ذخیره شده منجّز و قطعی بودن ضمان شرط صحت عقد ضمان است و تعلیق عقد ضمان موجب بطلان آن است (به نظر كسانی كه اصولا عقود معلق را صحیح می‌دانند). «تعلیق در ضمان مثل این‌كه ضامن قید كند كه اگر مدیون نداد من ضامنم، باطل است چرا كه ضمانت بر عدم تأدیه معلق شده است. ولی التزام به تأدیه می‌تواند معلق باشد» (مفاد ماده 699 قانون مدنی). مثلاً ضامن ... مجموعه مقالات حقوق خصوصی - نشر عدالت nashreedalat.ir/maghalat-hoghoghe/494-250-.html‏ - ذخیره شده - مشابه 21 آوريل 2016 ... مجموعه مقالات حقوق خصوصی ، دانلود ، مقالات ، حقوق خصوصی ، مجموعه مقاله ، مقالات رایگان ، حقوق مدنی ، آیین دادرسی ، کودکان ، حقوق خانواده ، فرمت word. تضامن در حقوق ایران - موسسه حقوقی و داوری صنعتکاران www.markazdavari.com/fa/news/2990‏ - ذخیره شده - مشابه 22 آگوست 2015 ... ماهیت ضمانت در قانون تجارت و اسناد تجاری با انچه که در قانون مدنی در مورد ضمان عقدی آمده،متفاوت است. با توجه به مقررات قانونی مربوط می توان ضمانت را عبارت از تعهدی دانست که شخص ثالث (یا حتی خود امضاء کننده سند به عنوان دارنده حق امضا شخص حقوقی به عنوان ثالث)از طرف یکی از مسئولان سند نسبت به پرداخت آن در ... تعلیق در تعهدات(دکتر ناصر کاتوزیان) تعریف . - کلوب www.cloob.com/c/khososiclub/41656‏ - ذخیره شده - مشابه 26 فوریه 2006 ... حقوق خصوصی. activity_3869_41656. تعلیق در تعهدات(دکتر ناصر کاتوزیان) تعریف . قانون مدنی درباره تعهد معلق بطور عام سخنی نگفته است ولی در تعریف عقد منجز می گوید: (عقد منجز آن است كه تاثیر آن برحسب انشا موقوف با مرد دیگری نباشد والا معلق خواهد بود) (ماده 189) پس هرگاه طرفین عقد اثر ناشی از آن را بدون ... ترمينولوژي حقوقي » صفحه 19 » دانشنامه کامل حقوقی lawwiki.ir/glossary_of.../page,19,163-ترمينولوژي-حقوقي.html‏ - ذخیره شده 14 مه 2013 ... دانلود کتاب،مقاله،آزمون های حقوقی ، جزوه و نرم افزار هایی حقوقی » واژه نامه هاي تخصصي » ترمينولوژي حقوقي ... (حیوان) ضاله : رک. ضاله. ضامن : Caution الف – متعهد در عقد ضمان را گویند (ماده 684 قانون مدنی ) ب – مسئول خسارت مالی responsible ج – مسئول مدنی وجزائی (در فقه استعمال شده است ). ضامن جریره : رک . ولاء ضمان ... [PDF] 1391 ) / زﻣﺴﺘﺎن 9 ﻣﻘﺎﻟﻪ ﮐﺎري ﺷﻤﺎره ( ﺑﺮرﺳﯽ ﻓﻘﻬﯽ و ﺣﻘﻮﻗﯽ وﺛ www.mbri.ac.ir/userfiles/file/working%20paper/.../MBRI9109.pdf‏ - ذخیره شده - مشابه اﯾﻦ ﻋﻘﺪ، ﻋﻘﺪي ﺗﺒﻌﯽ اﺳﺖ ؛ ﺑﺪﯾﻦ ﻣﻌﻨﺎ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﭘﯿﺶ از آن دﯾﻨﯽ وﺟﻮد داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﺗﺎ ﺑﺮاي. ﺗﻀﻤﯿﻦ آن ﻣﺎﻟﯽ ﺑﻪ وﺛﯿﻘﻪ داده ﺷﻮد. در واﻗﻊ وﺟﻮد دﯾﻦ ﺷﺮط ﺻﺤﺖ ﻋﻘﺪ رﻫﻦ اﺳﺖ؛ زﯾﺮا در ﺻﻮرت ﻋﺪم وﺟﻮد دﯾﻦ،. ﻋﻘﺪ رﻫﻦ ﻓﺎﻗﺪ ﻣﺒﻨﺎ و ﻫﺪف ﻣﯽ ﮔﺮدد. از دﯾﺪﮔﺎه ﻗﺎﻧﻮن ﻣﺪﻧﯽ ﺑﻪ ﻣﻮﺟﺐ ﻣﻔﻬﻮم ﻣﺎ. ده. 691. آن ﺿﻤﺎن از دﯾﻨﯽ ﮐﻪ ﺳﺒﺐ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ آن اﯾﺠﺎد ﺷﺪه وﻟﯽ ﻫﻨﻮز ﺑﻪ. دﻟﯿﻞ ﻓﺮاﻫﻢ ﻧﯿﺎﻣﺪن ﺷﺮاﯾﻂ ﺛﺒﻮت در ذﻣﻪ ﻗﺎﺑﻞ ﻣﻄﺎﻟﺒﻪ ﻧﯿﺴﺖ، ﺻﺤﯿﺢ اﺳﺖ، ﭘﺲ ﺑﺎﯾﺴﺘﯽ رﻫﻦ ﮔﺬاردن ... سهل‌گیری قانونگذار در خصوص عقد صلح - وکیل www.vakil360.com/.../سهل‌گیری-قانونگذار-در-خصوص-عقد-صلح‏ - ذخیره شده 12 مارس 2017 ... مقالات و دانستنی های حقوقی, دانستنی های حقوقی, سهل‌گیری قانونگذار در خصوص عقد صلح. ... عقد صلح، یکی از انواع عقود معین محسوب می‌شود که قانونگذار در مواد 752 تا 775 قانون مدنی، شرایط آن را توصیف و تشریح کرده است. مسعود غفاری‌راد، حقوقدان و کارشناس ... مثلا ضمان، کفالت یا رهن در قالب عقد صلح ارایه نمی‌شود. جام جم آنلاین - ضمانت و آثار حقوقی آن‌ jamejamonline.ir/online/2144442310880422467‏ - ذخیره شده - مشابه 26 ا کتبر 2015 ... انواع ضمانت. ضمان ناقل ذمه: دراین نوع ضمانت با وقوع ضمانت ضامن، بدهکار در مقابل طلبکار از مسئولیت مبرا می‌شود. در حالی که قانون مدنی، توجه ویژه‌ای به این نوع ضمانت داشته است، امروزه این نوع عقد نزد عموم مردم متروک است. ضمان ضم ذمه (تضامنی): این نوع ضمانت به معنی بدهکار شدن شخص دوم علاوه بر مدیون اصلی است. بررسی ماهیت ضمانت در حقوق ایران | سایت حقوقی وکیل محمد مقصود vakilmaghsood.ir/1391/بررسی-ماهیت-ضمانت-در-حقوق-ایران/‏ - ذخیره شده 7 آوريل 2012 ... ماده ۶۸۴ مدنی اعلام می دارد: عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است به عهده بگیرد. ماده ۴۰۲ قانون تجارت بیان می دارد: ضامن وقتی حق دارد از مضمون له تقاضا کند که بدواً به مدیون اصلی رجوع کرده و در صورت عدم وصول طلب به او رجوع نماید که بین طرفین (خواه ضمن قرارداد مخصوص خواه در خود ضمانت نامه ) ... حقوق مدنی تألیف دکتر سید حسن امامی، جلد 2 - دکتر علی حاجی‌پور www.hajipour.org/IMG/.../Hoqouq.com-hoqouq-e-madani-dr-Emami-j2.htm‏ - مشابه و ماده «301» قانون مدنی که میگوید: «کسی که عمدا یا اشتباها چیزی را که مستحق نبوده است دریافت کند ملزم است آن را بمالک تسلیم نماید» در ماده مزبور دریافت کردن چیزی .... و آن وضعیت اعتباریست در شیئی که با پیوست شدن امر دیگری دارای آثار معینه حقوقی میگردد، مانند عقد فضولی و مکره که بوسیلۀ رضای مالک تنفیذ میشود، چنانکه ... ضمانت چیست؟ | مهرداد طالبی , وکیل پایه یک دادگستری , مشاور حقوقی ... https://www.mehrdadtalebi.ir/ضمانت-چیست؟‏ - ذخیره شده 24 ا کتبر 2017 ... همه چیز درباره ضمانت معمولا منظور ما از به کار بردن لفظ ضمانت، «عقد ضمان» است. ماده ۶۴۸ قانون مدنی آن را به این صورت تعریف کرده است: «عقد ضمان عبارتند از این که. [PDF] ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺗﻘﺼﯿﺮ درﻣﺴﻮﻟﯿﺖ ﻣﺪﻧﯽ و ﮐﯿﻔﺮي ﭼﮑﯿﺪه - دانش و پژوهش حقوقی ajkrl.scu.ac.ir/article_11808_0864b11b5b87317ffa6b40f5c643b1c3.pdf‏ - ذخیره شده - مشابه 15 دسامبر 2014 ... ﺷﺪه اﺳﺖ و ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ ﻣﺪﻧﯽ ﮐﻪ ﻣﻮﺿﻮع ﺑﺤﺚ اﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ از ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻣﯽ. ﺑﺎﺷﺪ ﺑﻪ. ﻣﺴﺌﻮ. ﻟﯿﺖ ﻣﺪﻧﯽ ﻗﺮاردادي و ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ ﻣﺪﻧﯽ ﻏﯿﺮﻗﺮاردادي ﯾﺎ ﺿﻤﺎن ﻗﻬﺮي ﺗﻘﺴﯿﻢ. ﺷﺪه اﺳﺖ. (. ﮐﺎﺗﻮزﯾﺎن، ج. 1. ، ص. 60. ﺑﻪ ﺑﻌﺪ. ). -2. -1. ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ ﻗﺮاردادي. : اﯾﻦ ﺷﯿﻮه از ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ در زﻣﺎﻧﯽ اﺣﺮاز ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ ﮐﻪ ﻋﻘﺪ. ﺑﯿﻌﯽ ﺑﯿﻦ ﻃﺮﻓﯿﻦ ﻣﻨﻌﻘﺪ ﺷﻮد . و ﯾﮑﯽ از ﻃﺮﻓﯿﻦ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ اﺟﺮاي ﻣﻔﺎد ﻋﻘﺪ ﻣﺴﺎﻣﺤﻪ و. ﮐﻮﺗ. ﺎﻫﯽ ﻧﻤﺎﯾﺪ وآن ﻋﻘﺪ ﺑﻪ ﻣﺮﺣﻠﻪ اﺟﺮا در ﻧﯿﺎ. ﯾﺪ.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *